Renowacja mebli dawnych i stylowych – poradnik

Renowacja mebli jest bardzo satysfakcjonującym i ekonomicznie uzasadnionym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni domowej jakościowymi sprzętami lecz dla fachowców zajmujących się odnawianiem jest to coś znacznie głębsze doświadczenie – nawiązywanie więzi z przeszłością. W trakcie reperowania poluzowanego łącza, odkrywania pierwotnej warstwy drewna, poprzez wiele warstw farby czy poprzez przywracanie meblowi jego pierwotnej świetności, doświadczamy pewnego rodzaju podróży w czasie i odtwarzamy fragment przeszłości. Odkrywamy w jej trakcie metody produkcji solarzy z innych epok i pokoleń, doceniając ich kunszt, staranność i dbałość o najdrobniejszy nawet detal.

Toaletka mahoniowa, odzyskana z pod farby brązowej, kolor naturalny, wykończona politurą.

Toaletka mahoniowa, odzyskana z pod farby brązowej, kolor naturalny, wykończona politurą.

Renowacja mebli w Warszawie lub Pruszkowie? Zapraszamy do współpracy: 503466722

Głównym wyzwaniem każdego fachowca zajmującego się renowacją mebli jest odtworzenie odnawianego mebla z zachowaniem możliwie jak najlepszej więzi z przeszłością. Większość prac wymaga starannego balansowania pomiędzy zachowaniem jak największego stopnia oryginalności odnawianego, starego mebla, a jego funkcjonalnością użytkową – musimy zachować jak najwierniej styl i klimat epoki, z której pochodzi mebel zachowując jednocześnie jego walory użytkowe.

Nie ma absolutnie żadnych uniwersalnych wytycznych jak postępować z meblami zabytkowymi. Meble renowowane dla ich historycznej wartości, odnawiamy szczególnie starając się zachować ich oryginalne tworzywo i jak najmniej ingerować w ich konstrukcję, aby pozostawić przyszłym pokoleniom jak najlepszy wgląd w oryginalne techniki stolarskie i materiały.

Jednak w przypadku większości mebli, priorytety są dokładnie odwrotne – odnawiamy meble stare i zabytkowe aby dalej służyły swoim właścicielom. Jeżeli maja Państwo zabytkowe krzesło z pękniętym oparciem, obluzowanymi łączami, uszkodzonym wykończeniem i powyłamywanymi nogami rozwiązanie jest całkiem proste – potrzebują Państwo pełnej renowacji. Stół, który ma tylko uszkodzoną powierzchnię może potrzebować jedynie profesjonalnie przeprowadzonego czyszczenia i woskowania.