Naprawy konstrukcji drzwiczek w meblach zabytkowych
Drzwiczki stanowią wizerunek większości mebli i pełniąc taką rolę często mają do wykonania bardzo trudne zadanie. Pomimo tego, że montuje je się tylko po jednej stronie mebla, muszą dobrze się otwierać, być prosto i równo osadzone i równo przylegać do reszty kompleksu. Niestety drzwiczki starszych mebli często są przekrzywione, obluzowane lub zniszczone.
Wykrzywiona rama i drzwiczki panelowe są zazwyczaj rezultatem spaczonego ramiaka – części drzwi składającej się z pionowej ramy. Czasami jedyne rozwiązanie to wymiana ramiaka. Ale jako że taki zabieg może zniszczyć autentyczność mebla, najpierw należy spróbować naprawić ramiak.
Po latach użytkowania, otwierania i zatrzaskiwania, większość drzwi zaczyna opadać na zawiasach. Często śruby trzymające pracując poszerzają otwory, w których są zamocowane, często większe od gwintu śruby.
Panel dobrze wykonanej ramy i drzwi panelowe nigdy nie są przyklejone do ramy. Dlatego aby pozwolić by panel mógł się powiększyć i skurczyć w zależności od poziomu wilgotności. Złamany panel może być łatwo naprawiony przez zespolenie pękniętych kawałków, bez konieczności rozmontowywania ramy.
Wymiana rogów dużego szkieletu takiego jak 18-to wieczna skrzynia przysparza nietypowych problemów. Aby użyć odpowiedniej siły bez wykrzywiania łączeń z kąta prostego,użamy klamr – jedne na spodzie, drugie na górze szkieletu. Wsporniki boczne równomiernie rozprowadzają siły na łączeniach i pojedynczy zacisk zabezpiecza ułożenie przegrody.
Możesz sprawdzić czy są równe kąty porównując długość przekątnych obu rogów. Szkielet ma zachowane wszystkie kąty proste jeżeli obie długości są identyczne. Jeżeli długości są różne, przyłóż zacisk na dłuższej przekątnej i zaciśnij, następnie ponownie porównaj obie długości.
Przygotowanie do naprawy odkształconej ramy i drzwi panelowych
1. wycinanie nacięć w ramiaku
Wypaczona rama i drzwi panelowe zazwyczaj mają wypaczony ramiak. – jeden z pionowych elementów ramy, w którym mieści się panel. Najpierw powinieneś ogrzać parą ramiak, stosując technikę zaprezentowaną na stronie 56, a następnie umieścić zacisk na płasko. Jeżeli wypaczenie jest znaczne, jedyną metodą jest nacięcie ramiaka. Przytwierdź element frontem do dołu, następnie korzystając z kątownika namaluj na froncie ramiaka, w miejscu wypaczenia, linie o odległości około 1,5 cm od siebie. Użyj małej piły ręcznej aby wyciąć nacięcia, po wcześniej namalowanych liniach. Nacięcia powinny być głębokie na 1/2 lub 1/3 grubości nacinanego elementu.
2. Wypłaszczanie ramiaka
Po wycięciu otworów, przytwierdź oba końce wypaczonego ramiak do płaskiej powierzchni przy pomocy zacisku. Aby ramiak pozostał prosty, wytnij z tego samego drewna trójkątne kliny i umieść je w nacięciach. Rozprowadź klej na powierzchni klinów i w nacięciach i korzystając z drewnianego młotka wbij kliny w nacięcia.
3. Wykończenie naprawy
Po zaschnięciu kleju, korzystając z dłuta, wyrównaj powierzchnię łączenia klinów na ramiaku. Następnie przetrzyj drobnym papierem ściernym. Dobierz odpowiedni rodzaj preparatu konserwującego dany typ drewna i rozprowadź na powierzchnie przetarte papierem ściernym.