Metody czyszczenia i konserwacji mebli zabytkowych

Czyszczenie

Odkurzanie – można stosować do wszystkich rodzajów mebli, zwłaszcza z dużą ilością rzeźbień. Używamy końcówek w postaci miękkich szczotek. Forniry i elementy tapicerki zabezpieczamy taśma ochronną.

Czyszczenie przy użyciu wody destylowanej i mydła – można stosować w procesie renowacji wszystkich typów mebli. Maczamy miękką ściereczkę w wodzie z mydłem, wycieramy bardzo małe fragmenty mebla a następnie natychmiastowo wycieramy do czysta mebel, drugą, suchą ściereczką. Powtarzamy proces przy użyciu wody destylowanej, aby usunąć resztki mydła i osuszamy,

Czyszczenie przy użyciu rozpuszczalnika lub terpentyny – do wszystkich rodzajów mebli poza wykończeniami olejnymi. Sprawdzamy działanie preparatu na mało widocznej powierzchni. Tą metodą suniemy wszelkie ślady preparatów woskujących. Rozpuszczalnik wyparuje samoistnie, więc nie zachodzi potrzeba osuszania.

Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy przy czyszczeniu i renowacji mebli, Warszawa bądź Pruszków: 609 658 250

Nafta – nadaje się do renowacji wszystkich mebli, poza wykończeniami olejnymi. Nafta stanowi mniej stabilny preparat od rozpuszczalnika czy terpentyny, za to lepiej nadaje się do usuwania resztek oleju. Używamy jej tak samo jak rozpuszczalnika czy terpentyny.

Konserwacja

Pasta woskowa – dostarczy nam długotrwałego połysku i ochrony dla mebla, jej trwałość zależy od jakości preparatu oraz od codziennego użytkowania mebla.

Preparat czyszczący – zazwyczaj na bazie substancji opartych o benzynę lub rozpuszczalniki. Nadaje się do czyszczenia, lecz połysk zostaje tylko na kilka dni, po czym preparat wyparowuje. Rozpuszcza preparaty woskowe.

Preparaty oparte o siemię lniane – wiążą kurz i zabrudzenia oraz ciemnieją z upływem czasu. Do ich usunięcia konieczne są silne rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić oryginalne wykończenie. Nie rekomendujemy ich do stosowania na antykach.

Codzienne czyszczenie

Antyki należy regularnie odkurzać, ściereczką bądź odkurzaczem wyposażonym w miękką szczotkę. Kurz potrafi uszkodzić powierzchnię mebla, jeżeli jest wcierany zbyt twardą powierzchnią. Wbrew twierdzeniom producentów preparatów czyszczących, nie są one niezbędne do utrzymywania mebla w dobrej kondycji, a nawet niektóre mogą nawet bardziej zaszkodzić niż pomóc. Większość popularnych preparatów rozpuszcza oryginalne wykończenie i zbiera kurz i brud zanim wyschnie.