Naprawianie luźnych zawiasów i pękniętych płycin

1. Wypełnianie dziur po śrubach

Zawiasy bardzo często obluzowują się ponieważ śruby, które je utrzymują stopniowo powiększają otwory, w których są przykręcone na skutek codziennego użycia. Umieść element naprawianego mebla zawiasem do góry, następnie wykręć zawiasy. Wytnij odpowiednią długość kołka i zwęża jego jeden koniec tak, aby ściśle wpasował się w otwór po śrubie. Wbij kołek w każdy otwór po śrubie tak głęboko, jak to jest możliwe. Następnie zaznacz jak głęboko kołek wchodzi w szkielet mebla, wyjmij go i przytnij w zaznaczonym miejscu. Po wycięciu wszystkich kołków rozprowadź na nich klej i umieść w otworach. Wyrównaj powierzchnię elementu drewna gdzie zostały wprowadzone kołki.

2. Montowanie zawiasu

Po wyschnięciu kleju umieść drzwi i nawiasy na szkielecie mebla i zaznacz miejsca gdzie zostały wbite kołki. Wywierć otwory na śruby. Umieść drzwi na szkielecie mebla i przykręć zawiasy śrubami.

Naprawa pękniętej powierzchni mebla

Pęknięta płycina, która nie została przyklejona do ramy może być dość łatwo naprawiona. Ze względu na to, że możemy poruszać krawędziami i końcami płyciny, krawędzi pęknięcia mogą być do siebie przyciągnięte bez konieczności rozbierania ramy. Umieść element który naprawiasz frontem do góry i przytwierdź na płasko zaciskami. Natnij rowki na długości przecięcia. Przytwierdź oba końce płyciny do powierzchni przy pomocy klocków i zacisku.

W razie problemów z renowacją mebla zachęcamy do skorzystania z naszych usług na terenie Warszawy, Pruszkowa i okolic.

Klocki powinny być wystarczająco długie, aby można było użyć zacisku szczękowego C i wystarczająco grube aby śruby nie dochodziły do powierzchni drzwi.

Sklejanie płyciny 

Rozprowadź klej w rysie pęknięcia na płycinie, należy korzystać z twardego papieru do rozprowadzania kleju, aby móc wprowadzić go we wszystkie trudne miejsca. Następnie załóż zacisk szczękowy C na każdą parę klocków, stopniowo zaciskając klamry i ściskając klocki i tym zaciskając pęknięcie. Zaciskaj dopóki pęknięte powierzchnie się nie zrównają. Usuń nadmiar kleju suchą szmatką.

Naprawy stołów

Powierzchnia wierzchnia stołu ulega zniszczeniu i wypaczeniu niezależnie od tego czy jest wykonana z jednego kawałka drewna czy też z osobno sklejonych ze sobą fragmentów. Długoletnie działanie wilgoci i narażenie na działania mechaniczne powodują poważne zniszczenia. Istnieją dwa efektywne sposoby na naprawę takich zniszczonych powierzchni – zostaną zaprezentowane w dalszej części niniejszego poradnika.

Innym częstym problemem jaki możemy mieć ze stołem jest pękanie lub rozwarstwianie się blatu. Niewielkie pęknięcia mogą być uzupełnione poprzez wypełnienie pasami forniru (czyli cienkimi arkuszami drewna). Większe pęknięcia powierzchni stołu sprawiają poważniejsze problemy – należy wykonać w taki sposób, aby nie naruszyć spójności i struktury mebla, oczywiście dbając o efektowną wizualność naprawy. Aby zapobiec poszerzania się pęknięcia można zamontować łączenie klinowe od wewnętrznej strony blatu. Naprawa powierzchni wierzchniej biurka inkrustowanego skórą wymaga skorzystania z jeszcze innych technik naprawy, które również zostaną przedstawione w tym poradniku.

Nogi stołu, czy też inna struktura podtrzymując blat również ulegają poważnym uszkodzeniom w miarę upływu lat. Poradnik poruszony tematy naprawy łączeń, takich jak wpusty i czopy, oraz naprawa trójnogi stołu.