Renowacja połączeń w meblach stylowych

Renowacja połączeń – usuwanie elementów łączących mebel.

Renowacja połączeń czyli miejsc, w których np. nogi stołu łączą się z blatem jest najbardziej krytycznym i najważniejszym elementem każdej renowacji. Inne problemy jak nierówności powierzchni czy przebarwienia standardowo otrzymują niższy priorytet w hierarchii działań renowacyjnych. Na początku, w przypadku łączy, należy określić plan działań, na podstawie profesjonalnej analizy problemu, wyszczególnienia wszystkich usterek, jakie należy naprawić oraz doświadczenia fachowca zajmującego się renowacją. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej sprawdzonych technik, jakich używamy w naszym zakładzie renowacji mebli.

Odzyskane krzesło, pierwotnie pomalowane na czarno, oczyszczone i podbejcowane na kolor mahoniu. Wykońcone politurą.

Odzyskane krzesło, pierwotnie pomalowane na czarno, oczyszczone i podbejcowane na kolor mahoniu. Wykońcone politurą.

Większość skutecznych technik naprawy łączy wymaga rozłączenia nadwyrężonych zębem czasu elementów mebla, Zaczynamy od sprawdzenia co łączy uszkodzone elementy i w jaki sposób możemy je rozłączyć. Jeżeli elementy są połączone za pomocą kleju, musimy jedynie znaleźć sposób na zneutralizowanie kleju, poczynając od tych, które mają jak najmniejszą szansę, na uszkodzenie mebla.

Odkąd wiele spośród starych technik klejarskich opierało się o wykorzystywanie klejów pochodzenia zwierzęcego, wykorzystanie ich największej wady, czyli wysokiej temperatury może przynieść pożądane efekty. Dla rozluźnienia takiego kleju często wykorzystujemy parę, którą staramy się zaaplikować możliwie na jak największej powierzchni łącza oraz dotrzeć jak najdalej w głąb rozluźnianego łącza. Pożądany efekt uzyskujemy przeważnie po kilku minutach eksponowania kleju na wysoką temperaturę pary.

Wszystkich klientów z Warszawy bądź okolic zapraszamy do naszego zakładu renowacji mebli – 609 658 250 

Dla nieco bardziej współczesnych klejów, zazwyczaj rozwiązaniem jest zastosowanie alkoholu metylowego. Standardowym rozwiązaniem w tym przypadku jest użycie strzykawki, którą aplikujemy alkohol w jak największa liczbę punktów rozmontowywanego łącza, bardzo uważając aby alkohol nie miał bezpośredniego kontaktu z meblem, gdyż może go nieodwracalnie zniszczyć. Po paru minutach wsiąkania alkoholu metylowego, elementy mebla powinny nadawać do rozłączenia.

Jako ostatnie, ostateczne rozwiązanie, pozostaje wykorzystanie środków mechanicznych.

Czasami zdarzają się łączenia z zastosowaniem elementów metalowych jak śruby czy gwoździe. Aby się pozbyć gwoździ najczęściej stosuje się techniki polegająca na wstępnym obluzowaniu gwoździa, aby go móc uchwycić obcęgami i usunąć nie sprawiając szkody meblowi. Alternatywą wobec tej techniki jest usunięcie bardzo drobnego fragmentu drewna otaczającego gwóźdź, aby zrobić sobie na tyle miejsca, aby go podważyć i usunąć.

Usuwanie śrub jest nieco bardziej skomplikowana operacją. Jeżeli śruba na skutek starości nie daje się wykręcić za pomocą śrubokręta, należy użyć specjalnego narzędzia – wiercimy w śrubie mały otwór przez środek śruby, umieszczamy w pustym otworze narzędzie do usuwania śrub, wbijamy je delikatnie młotkiem, a gdy już będzie mocno wpasowane w oporną śrubę, wykręcamy je razem z nią.

Powszechnie stosowaną metodą jest również wykorzystywanie właściwości fizycznych metali, czyli podgrzewanie śruby, aby zwiększyła swoją objętość, naturalnie uważając na kontakt źródła wysokiej temperatury z meblem, po czym staramy się odkręcić śrubę.

Jako że, klamry standardowo stosuje się do łączenia elementów ze sobą, to stanowią one również doskonałe narzędzie do ich rozłączania. Należy je zainstalować w taki sposób aby rozpierały rozłączane elementy, a gdy poczujemy opór należy delikatnie zacząć ostukiwać łącze młotkiem, uważając, aby nie naruszyć struktury mebla.