Skomplikowane naprawy mebli stylowych

Przeciętna osoba, która kiedykolwiek miała do czynienia z naprawami drewnianych mebli potrafi wykonać proste czynności, takie jak zdarcie zniszczonej powierzchni i ponowna konserwacja antyku lub wypełnienie ubytków w powierzchni drewna. Jednak wiele osób wzdryga się na samą myśl o przeprowadzeniu bardziej wymagających napraw, takich jak wypłaszczanie nierównej powierzchni blatów, prostowanie wykrzywionych drzwi, lub naprawianie rozciętego siedzenia krzesła. A jednak to są dokładnie te rodzaje napraw, które mogą odświeżyć antyk okazyjnie kupiony na pchlim targu i przywrócić go do dawnego stanu – pięknego i użytecznego mebla.

Zabytkowy francuski oryginalny stół, oczyszczony, zatarty politurą z sadzą angielską, mosiądz ozdobny oczyszczony i zabezpieczony, całość wykończona politurą. Mosiężne ozdoby zabezpieczone i oczyszczone.

Zabytkowy francuski oryginalny stół, oczyszczony, zatarty politurą z sadzą angielską, mosiądz ozdobny oczyszczony i zabezpieczony, całość wykończona politurą. Mosiężne ozdoby zabezpieczone i oczyszczone.

 

W następnej części opisane zostanie jak naprawiać poważne uszkodzenia często spotykane w przeróżnych elementach mebli, szufladach, stołach i krzesłach. Nie ma nic tajemniczego w procesie naprawy, to co sprawia że te naprawy stanowią wyzwanie, to fakt, że naprawa obejmuje zmianę oryginalnego wyglądu mebla po to, aby wesprzeć konstrukcję jego budowy.

Skupienie się na i naprawy tylko i wyłącznie wyglądu zewnętrznego mebla, bez należytej rekonstrukcji jego struktury, może okazać się niewystarczające i mebel będzie zbyt słaby, aby wytrzymać codzienne użytkowanie.

Złamana noga obrotowa  może być zwyczajnie sklejona, ale jako podpora nie będzie już tak wytrzymała jak przed złamaniem.Dlatego należałoby wprowadzić kołek aby wzmocnić jej strukturę. Innym przykładem jest rozdarte siedzisko krzesła. Zaraz po sklejeniu siedziska wprowadzane są bolce wspomagające, aby wzmocnić klejenie.

Naprawa nierównego blatu stołu obejmuje więcej niż tylko wypłaszczenie powierzchni, należy naprawić tę wadę bez obciążania stołu.

Naprawa pękniętego krzesła nie jest tylko kwestią wady powierzchni pęknięcia, ale przede wszystkim poważnym naruszeniem struktury mebla.

Przez odpowiednie przygotowanie mebla do naprawy i podgrzanie pękniętego fragmentu można je właściwie zreperować i przywrócić początkowa sile struktury mebla.

Spośród różnych komponentów mebli, siedzenia krzeseł są najczęstszymi ofiarami niepoprawnej konserwacji i naprawy. Niniejszy poradnik zaprezentuje krok po kroku działania, dzięki którym stare meble odzyskają dawny blask i piękno.