Techniki renowacyjne – jak naprawiamy meble stylowe
Po wykonaniu wszystkich napraw strukturalnych – takich jak naprawa poluzowanych łączeń mebla, złamanej nogi lub konserwacja powierzchni stołu- istnieje możliwość, że mebel w dalszym ciągu będzie trzeba poddać kolejnym zabiegom renowacyjnym. Z jednej strony może brakować listwy, fornir na froncie mebla może być wykrzywiony lub basa nogi może być złamana. Takie drobne naprawy jeszcze bardziej wydłużają proces renowacji mebla. Z drugiej jednak strony, dbanie o jakość każdego szczegółu robi ogromną różnicę wizualną i tylko wtedy możemy mówić o prawdziwej renowacji antyku. Proces renowacji obejmuje znacznie więcej jak tylko naprawę wad i uszkodzeń. Renowacja oznacza przywrócenie starego i zniszczonego przedmiotu do stanu początkowej świetności i uroku.

Angielski stojak, oryginał, na paletki do tenisa ziemnego, oczyszczony z lakierów, wykończony w naturalnym kolorze drewna w jasnej politurze.
W Polsce występuje jedynie kilka sztuk.
Brakujące listewki i bardzo zniszczone nogi należą do najpowszechniejszych problemów, z którymi należy uporać się przez wymianę tych części. Poradnik zaprezentuje różne techniki realizowania takich właśnie napraw. Wymieniany element mebla jest wzorem, który trzeba dokładnie odtworzyć. Zazwyczaj dokładnie taki element, który musimy odwzorcować zachował się na meblu.
Jeżeli jednak, nie zachował się żaden z takich elementów, należy stworzyć rekonstrukcję wedle własnej wyobraźni. Zacznij od poszukiwań wzorców w różnych publikacjach, które zawierają ilustracje antyków. Może uda znaleźć się mebel, który jest podobny do restaurowanego przez nas. Zawsze można się również przejść po sklepach z antykami lub po muzeach. Poradnik zaprezentuje techniki naprawy złamanych rogów i popękanego forniru. Pracując nad naprawą mebla antycznego należy zawsze pamiętać, aby efekt końcowy był jak najbardziej zbliżony do oryginału. Łączy się to często z koniecznością używania przy naprawie tylko podstawowych ręcznych narzędzi. Korzystanie z maszyn może przynieść efekt zbyt perfekcyjnego dopracowania detali mebla jak na mebel, który został zrobiony przed pojawieniem się elektrycznych narzędzi i maszyn.
Jednym z ważnych aspektów restauracji mebli jest umiejętność podjęcia decyzji kiedy należy zaprzestać jakichkolwiek dalszych prac nad meblem. Pamiętajmy, że antyk powinien pokazywać ślady zużycia i upływającego czasu. Niewielkie szczeliny i pęknięcia, małe nierówności na powierzchni mebla i otwory wygryzione przez robaki stanowią skazy, które dodają charakteru i uroku. Istnieje również ryzyko, że jeżeli będziesz próbował unowocześnić mebel antyczny bez odpowiedniego przygotowanie zrobisz więcej szkody niż pożytku.
Wymiana elementów mebla
Podstawową zasadą naprawy mebli antycznych jest w miarę możliwości zachowanie wszystkich oryginalnych części. Wykonanie i wymiana części mebla powinny być absolutną ostatecznością. Jeżeli jakiegoś elementu brakuje, a jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mebla – jak na przykład w przypadku nogi stołu lub krzesła – nie pozostaje nam inny wybór jak rekonstrukcja i wymiana elementu. Pamiętajmy jednak, że nie możemy odbiegać od oryginalnego wyglądu i charakteru mebla. W przeciwnym razie mebel straci na autentyczności. Temat rekonstrukcji powykrzywianych i zniszczonych nóg stołu zostanie podjęty w niniejszym poradniku. Często tylko tylna część nogi stołu jest poważnie uszkodzona, a reszta konstrukcji pozostaje w całkiem dobrym stanie.
W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest wymiana tylko uszkodzonego elementu nogi i zachowanie reszty oryginału.